Wybierasz się na narty? Uważaj na swoje dane osobowe.

11 grudnia 2018

Ten temat powraca jak bumerang: dane osobowe przetwarzane przez wypożyczalnie sprzętu sportowego. W 2016 r. GIODO przeprowadziło kontrolę w firmach prywatnych oraz w gminnych ośrodkach sportu i rekreacji m.in. pod kątem wypożyczania sprzętu sportowego. Jak wynika z informacji opublikowanych po kontroli, administratorzy danych w większości wywiązali się z obowiązków ciążących na nich w związku z przetwarzaniem danych osobowych. Nie obyło się jednak bez kilku kwestii, które wymagały, i pewnie dalej wymagają, udoskonalenia.

Przypomnijmy kilka podstawowych zasad, które nadal mogą nie być do końca prawidłowo stosowane.

  • Po pierwsze administrator zbiera zbyt wiele danych osobowych przy wypożyczaniu sprzętu. Zgodnie z zasadą minimalizacji nie powinno się zbierać danych, które nie są niezbędne do realizacji celu.
  • Po drugie niedopuszczalne jest kserowanie, kopiowanie czy skanowanie dowodów osobistych lub innych dokumentów zawierających dane osobowe.
  • Po trzecie podczas pobierania danych administrator ma obowiązek przedstawić klauzulę informacyjną zawierającą m.in. dane administratora, cel zbierania danych, okres ich przechowywanie, informacje o prawach wynikających z RODO.

Proszę pamiętać, że świadomość osób, które przekazują dane jest coraz większa. Czasem warto poświęcić trochę czasu jeszcze przed pełnią sezonu i zdobyć odpowiednią wiedzę, aby później móc skoncentrować się tylko na wypożyczaniu sprzętu, a nie na tłumaczeniu się Klientowi z przetwarzania jego danych osobowych.

Wszystkie niezbędne informacje na temat klauzul zgody, klauzul informacyjnych oraz obowiązków administratorów znajdą Państwo w naszym materiale szkoleniowym „Szkolenie RODO dla administratora”. Dodatkowo po zakupie szkolenia uzyskują Państwo wsparcie naszych koordynatorów, którzy chętnie wyjaśnią wszystkie pojawiające się pytania.